10 yılda 3 kat büyüyen ATM sayısı, dünya devi Diebold’un ilgisini çekti. 2009’da Türkiye’ye şube açarak giren dünyanın en büyük ATM üreticisi Diebold, Türk şirketi Altus’u almak için masaya oturdu.

Dünya finans çevrelerini kıskandıran Türk bankacılık sektöründeki büyüme şimdi de ATM firmalarını harekete geçirdi. Son dönemde özellikle Asya menşeli bankalar, Türkiye’ye girmek için fırsat ararken, kredi kartında yaşanan gelişmeler de ATM sektörünün ilgisini çekiyor. Kredi kartı teknolojisinde ilklere imza atan Türkiye pazarına 2009’da giren Diebold, sektörün önde gelen markalarından Altus Bilişim ile masaya oturdu.

10 yılda 3 kat arttı 

Dünya genelinde 2 milyon ATM’si bulunan Diebold, en büyük firmalarından Altus Bilişim’i almak istiyor. Türkiye’de ATM sayısı son 10 yılda bankacılıkta yaşanan gelişmeler ile hızlı bir büyüme gösterdi. 2002’de 11 bin olan ATM sayısı şu anda 34 bin adedin üzerine çıktı. Altus Bilişim ise bu sayının 6 bin 500’üne hizmet veriyor. TEB’den Ziraat’e, Vakıf’tan ING’ye kadar birçok bankayla çalışan Altus, ATM’lerle ilgili çağrı merkezi desteğinin yanı sıra, yedek parça tedarik gibi hizmetler de sağlıyor. Geçen hafta yeni pazarlarda büyümeyi planladıklarını söyleyen Diebold CEO’su Tom Swidaski, Brezilya, Güney Afrika gibi hedef ülkelere Türkiye’yi de eklediklerini ni açıkladı.

Bankalarda ATM devrimi

Dünyanın müşteriyi parmak ve göz bebeğinden tanıyan ilk ATM’lerini Diebold geliştirdi. ATM’lerdeki bu hızlı teknolojik değişim Türkw bankalarını da etkiledi. Geçen yıldan bu yana Halkbank 8 bin 400, PTT Bank 600, Ziraat Bankası bin adet yeni ATM siparişi verdi. Sadece bu 3 örnek Deibold’un Türkiye’de hızlı davranmasının da bir işareti olarak gösteriliyor.

16 bin çalışanı var

1859’da kurulan Diebold aynı zamanda dünyanın en büyük kasa üreticilerinden biri. İlk uluslararası satışını Meksika Devlet Başkanı Manuel Gonzales’e kasa satarak yapan Diebold’un şu anda 16 binden fazla çalışanı, 2.8 milyar dolarlık cirosu bulunuyor.

ATM’nin babası Antepli

1939 yılında ATM’nin Gaziantepli Luther George Simjian tarafından icat edildiği bilinir. Ancak ilk seri üretim 1950’lerde Diebold tarafından yapıldı.